Kolumbia Zachodnia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Kolumbia.net.pl  >  Mapa i przewodnik: Kolumbia Zachodnia, Kolumbia

Na wakacje: Kolumbia Zachodnia, Kolumbia


Przewodnik turystyczny: Kolumbia > Kolumbia Zachodnia
Zdjęcia Kolumbia
Kolumbia Zachodnia to bardzo ciekawy i zróżnicowany region, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Znajduje się tu wiele rajskich wysp, białych plaż, czynnych wulkanów, kolonialnych miasteczek. Można przemierzać zieloną soczystą dżunglę, przepiękne parki narodowe, przeprawiać się przez rzeki, plażować od rana do wieczora oraz poznawać bogatą historię i kulturę. Kolumbia Zachodnia to region pełen naturalnych bogactw, ale też ogromnej biedy. To miejsce na ziemi warto odkrywać, poznawać i wracać. Często wracać.

Klimat i pogoda w Kolumbii

pogoda: Bogota

16°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:brak
zachmurzenie:43%
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:118° 3 km/h
 • Wycieczki: Kolumbia Zachodnia, Kolumbia


 • Przewodnik turystyczny: Kolumbia > Kolumbia Zachodnia
 • Regiony


  • Region Karaibski - to bez wątpienia bajeczny, zapierający dech w piersiach obszar Kolumbii. Region jest bardzo zróżnicowany pod względem przyrody i krajobrazu dlatego stanowi idealne miejsce dla każdego wielbiciela natury.
  • Region Pacyfiku – obejmuje zachodnie wybrzeże kraju, wilgotne lasy, piękne parki narodowe.
  • Region Andyjski – tu znajuje się stolica kraju, kilka cznnych wulkanów i wiele ciekawych miejsc.
  • Region Wyspiarski – przepiękne wyspy, pełne bogatej, karaibskiej przyrody. To idealne miejsce do nurkowania. W wodach oblewających archipelag żyje 85 gatunków koralowców, 100 gatunków gąbek, 4 gatunki żółwi morskich, 270 gatunków ryb oraz 180 gatunków ptaków (w tym endemiczne oraz wędrowne). Odpocząć tu można na białych, rajskich plażach.
 • Ośrodki i atakcje


  • Najważniejsze miasta: Bogotá, Medellín, Cali, Cúcuta, Cartagena de Indias, Santa Cruz de Mompox, Barraquilla, Tumaco, Buenaventura.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Santa Marta, Park Narodowy Los Katios, Cartagena de Indias, Villa de Leiva, Park Archeologiczny Tierradentro, Park Archeologiczny Facatativá, San Agustín.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Karaibski, Region Andyjski.
 • Geografia i przyroda


 • Kolumbia zachodnia obejmuje region karaibski i Region Pacyfiku czyli całą linię brzegową Kolumbii. Tereny te graniczą z Wenezuelą oraz Regionem Orionoko Region Karaibski to równina położona na północ od Andów aż do Sierra Nevada de Santa Marta i Półwyspu Guajira. Region ten to głównie delta rzeki Magdalena. Od Zatoki Uruabá aż po Zatokę Coquibocoa wybrzeże jest pofałdowane. Przyroda regionu jest zróżnicowana: wyróżnić tu można suche lasy Guajiry, wilgotną selwę Zatoki Uruabá. Naturalną granicę z Wenezuelą stanowi pasmo górskie Serranía de Perijá. Region jest zróżnicowany pod względem przyrodniczym. Zamieszkuje go wiele gatunków, także tych zagrożonych wyginięciem m.in. manaty i paki. Warto wymienić także różne gatunki węży, koty tygrysie, ary czy kajmany. Mijescowa ludność to głównie Indianie. Żyją z turystyki, rolnictwa (banany, bawełna, kukurydza), hodowli bydła i rybołówstwa, górnictwa i przemysłu.
  Region Pacyfiku wchodzi w skład tzw. chocó biogeográfico, gdzie rozwinęła się kultura Tumaco-La Tolita. Region obejmuje całe zachodnie wybrzeże kraju. Graniczy z Panamą, Ekwadorem, Pacyfikiem oraz Korydlierą Andów Zachodnich. Region ten charakteryzuje się różnorodnością i bogactwem przyrodniczym, hydrograficznym, górniczym, leśnym etc. To ziemie, na których rozwinęła się kultura arfokolumbijska. Ukształtowanie powierzchni to w większości serrania. Panuje tu supertropikalny klimat (największa wilgotność jest w departamencie Choco) z wysokimi temperaturami i obfitymi opadami.
  Region Andyjski to wielki, naturalny obszar zamieszkiwany przez 34 miliony ludzi. To najbardziej zaludniona i najlepiej rozwinięta ekonomicznie strefa Kolumbii. Region rozciąga się od granicy z Wenezuelą po granicę z Ekwadorem. Kolumbijskie Andy można podzielić na trzy strefy: Korydlierę Wschodnią, Zachodnią i Środkową. To tereny górzyste, poprzecinane dolinami, wąwozami, kanionami, rzekami. Szczyty Andów w Kolumbii sięgają ponad 5 tys. m n.p.m. Te najwyższe są pokryte wiecznym śniegiem. W Andach znajdują się również aktywne wulkany, które przez lata spowodowały wiele zniszczeń. Ludzie w Andach żyją głównie z rolnictwa. Do naturalnych bogactw należą szmaragdy, ropa naftowa i sól. Warto wspomnieć, że przebiega u szlak kawy. To właśnie tu znajduje się 80% upraw kolumbijskiej kawy. Region ten to również parki narodowe i rezerwaty przyrody.
  Wsypy Kolumbii oddalone są o 200 km od wybrzeży kontynentu i zajmują łącznie 350 tys. km². Największymi wyspami jest San Andrés oraz Providencia. Pierwsza z nich powstała z osadów wapiennych, druga jest pochodzenia wulkanicznego (andezyt). Na San Andrés dominują serranias i rosną palmy kokosowe; Providencia to wyspa ze wzniesieniami, z których najwyższe ma 350 m n.p.m.; Santa Catalina poprzecinana jest wąwozami. Ludzie żyją tu z rybołówstwa i rolnictwa. Do najpowszechniejrzych upraw należą kokosy, awokado, trzcina cukrowa, mango, pomarańcze.
 • Historia


 • Region Pacyfiku nie pozostał niedoceniony przez hiszpańskich konkwistadorów. Szybko odkryli naturalne bogactwa tych ziem i ich gęstych tropikalnych lasów. Złotnictwo ludów indiańskich świadczy o tym, że kruszców było tu pod dostatkiem. Podczas hiszpańskiej kolonizacji właśnie stąd pochodziło najwięcej wykorzystywanego przez koronę złota. Dowodem na to jest również fakt, że dziś dominuje tu ludność czarnoskóra (inaczej niż w pozostałych regionach Kolumbii). W 1501 r. Rodrigo de Bastidas podbija to terytorium. 9 lat później zostaje założone pierwsze miasto na kontynencie Santa María la Antigua del Darién. Miasto w 1517 r. opustoszało w wyniku ciągłych konfliktów pomiędzy konkwistadorami. 25 października 1513 r. europejczycy docierają do Oceanu Spokojnego i nazywają go Mar del Sur, morzem południowym. Hiszpanie przywieźli na na kolumbijskie ziemie afrykańskich niewolników. Jednak nie przypuszczali, że ich umiłowanie wolności jest tak wielkie, że będą o nie walczyć do ostatniej kropli krwi. W 1728 r. jeden z nich stanął na czele największego powstania w Chocó, po którym 120 zbiegłych niewolników tworzy w środku lasu, w trudno dostępnym miejscu quilimbo Tadó. Walki między niewolnikami i Hiszpanami trwają. Prowincja uzyskuje niepodległość 2 lutego 1813 r.
  Historia wysp rozpoczyna się w 1502 r., gdy Krzysztof Kolumb podczas swej czwartej wyprawy dociera do ich brzegów. Wyspy w 1510 r. oficjalnie trafiają pod władzę korony. XVII w. przynosi osiedlanie się pierwszych europejczyków. Podobnie, jak na Bermudach i Barbadosie są to głównie Holendrzy i Anglicy. I to właśnie oni nadają wyspom nazwy. W XVII w. dociera tu i żyje angielski korsarz Henry Morgan. Do 20 listopada 1803 r. wyspy należą do Wielkiej Brytanii, po tym czasie znów trafiają w ręce Hiszpanów. Po wojnie o niepodległość Ameryki Łacińskiej, wyspy wciąż słuchały rozkazów Korony. Zmieniło się to dopiero w 1822 r. 23 czerwica 1822 r. na archipelagu pojawiła się po raz pierwszy kolumbijska flaga. W XX w. toczy się spór o archipelag pomiędzy Kolumbią a Nikaraguą. Wraz z konstytucją z 1991 r. utworzył się Departament Archipelagu San Andrés, Providencia i Santa Catalina. 10 lat później UNESCO nazwało archipelag Rezerwatem Biosfery „Sea Flower”. W 2001 r. Nikaragua anulowała traktat z 1928 r. i zrzekła się wszelkich pretensji względem tego terytorium.
 • Sport i rekreacja


  • To idealne miejsce dla miłośników wszelakich sportów wodnych.
  • Idealny teren do pieszych, rowerowych czy konnych wycieczek.
  • Popularnością cieszy się także rafting czy paralotniarstwo.
  • W Andach nie będą się nudzić miłośnicy sportów zimowych.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – peso kolumbijskie (COP). Przy granicy z Ekwadorem można płacić dolarami amerykańskimi.
  • Wizy – do 90 dni pobyt bezwizowy, dla Polaków udających się do Kolumbii w celach naukowych czy nawiązania kontaktów handlowych, dla osób prowadzących kursy i szkolenia – do 30 dni. Później można odpłatnie przedłużyć pobyt. Charakter pobytu trzeba określać każdorazowo.
  • Czas – różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi 6 godzin zimą i 7 latem.
  • Przy wjeździe na lotnisko należy uiścić opłatę wjazdową. Koszt ponad 50 USD (może być równowartość w paso kolumbijskim)
  • Elektryczność i wtyczki – 110V, wtyczki typu amerykańskiego.
  • W Kolumbii najlepiej wypłacać pieniądze w bankomatach, by nie mieć przy sobie zbyt dużych sum.
  • Nie są honorowane polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Można korzystać z odpłatnych usług medycznych.
  • W Kolumbii ze względu na trwający konflikt wewnętrzny niektóre departamenty są kontrolowane przez siły zbrojne.
  • Chcąc podróżować po dżungli warto zainteresować się obowiązującymi szczepieniami.


Bogota - prognoza pogody, Kolumbia

-18000000
Aktualne warunki

Sobota
24 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
16°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:brak
zachmurzenie:43%
wilgotność:75%
widoczność:10 km
ciśnienie:1015 hPa
wiatr:118° 3 km/h
wsch. słońca:05:41
zach. słońca:17:40
Niedziela
25 października
Umiarkowane opady deszczu
min: 10°C    max: 20°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:12.1 mm
wiatr:136°  3 km/h
wsch. słońca:05:41
zach. słońca:17:40
Poniedziałek
26 października
Umiarkowane opady deszczu
min: 10°C    max: 20°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:12.1 mm
wiatr:158°  3 km/h
wsch. słońca:05:41
zach. słońca:17:39
Wtorek
27 października
Umiarkowane opady deszczu
min: 11°C    max: 20°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:15.8 mm
wiatr:171°  4 km/h
wsch. słońca:05:41
zach. słońca:17:39
Środa
28 października
Umiarkowane opady deszczu
min: 12°C    max: 19°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:16.7 mm
wiatr:218°  3 km/h
wsch. słońca:05:41
zach. słońca:17:39

Bogota - klimat w Kolumbii

Kolumbia - kiedy na wakacje?
 • Na wypoczynek w Kolumbii najlepsze są miesiące od stycznia do marca. Wysokie temperatury utrzymują się tu przez cały rok, ale w okresie zimowym jest mniejszy ruch turystyczny oraz nieco niższe ceny biletów.
 • Najcieplejsze miesiące, wg średnich temperatur dla całego kraju, to sierpień i wrzesień, kiedy średnia temperatura waha się od 8 °C do 22 °C. W przypadku regionu nizinnego średnia temperatura przez cały rok wynosi 24-28 °C, a wilgotność względna jest wysoka.
 • W regionie Bogoty najcieplejszy okres trwa od marca do maja, kiedy średnia temp. wynosi 14 °C, w Corozal temperatura powyżej 27 °C utrzymuje się niemal przez cały rok. W okolicy Rio Negro średnia temperatura utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok – 17 °C. Region El Banco, podobnie jak Bogota, najgorętszy jest od marca do maja – średnia temp. wynosi wtedy 29 °C, a w pozostałej części roku nie spada poniżej 27 °C.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe można się wybrać o każdej porze roku. Trzeba być jednak przygotowanym na czasem trudne do zniesienia upały i wysoką wilgotność powietrza.
Kolumbia znajduje się w strefie klimatu równikowego (przez jej terytorium przebiega równik), w strefie międzyzwrotnikowej. Na półkuli północnej leży 90 % kraju. Ze względu na ukształtowanie powierzchni i duże zróżnicowanie wysokości wyróżnia się tu kilka pięter klimatycznych – gorące (do 1 000 m n.p.m., średnia temp. wynosi 24 °C, obejmuje 80 % powierzchni kraju), wilgotne (1 000-2 000 m n.p.m., średnia temp. 17-24 °C), chłodne (2 000-3 000 m n.p.m., średnia temp. 12-17 °C) i zimne (3 000-4 700 m n.p.m., średnia temp. 0-12 °C). W przypadku Andów Kolumbijskich wyróżniane jest dodatkowo piętro glacjalne (powyżej 4700 m n.p.m., strefa wiecznego śniegu). Ukształtowanie powierzchni wpływa także na ilość opadów. Najmniejsza roczna suma opadów cechuje Półwysep Guajira (do 500 mm, zdarzają się tu lata zupełnie bez opadów) oraz Nizinę Karaibską (1 500 mm). Największe opady występują na Nizinie Pacyficznej (5 500-10 000 mm rocznie). Dodatkowo można wyróżnić okresy wzmożonych opadów w poszczególnych regionach Kolumbii – na północ od równika pora deszczowa trwa od maja do listopada, a na południe od równika od grudnia do marca.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
6,7,8,8,8,8,8,7,7,8,8,7,18,18,19,18,18,17,17,17,18,18,18,18,12.0,12.5,13.5,13.0,13.0,12.5,12.5,12.0,12.5,13.0,13.0,12.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
654444444445
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
48,51,81,117,102,61,45,47,59,142,112,68,79,79,80,79,81,81,78,77,81,81,83,82
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
9101213151413131411710

Kolumbia wycieczki: oferty wczasów Kolumbia Zachodnia

Zdjęcia - Kolumbia

Kolumbia zdjęcie 1Kolumbia zdjęcie 2Kolumbia zdjęcie 3
Kolumbia zdjęcie 4Kolumbia zdjęcie 5Kolumbia zdjęcie 6
Kolumbia zdjęcie 7Kolumbia zdjęcie 8Kolumbia zdjęcie 9
Kolumbia zdjęcie 10
Kolumbia - więcej zdjęć

Hotele Kolumbia Zachodnia

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne