Kolumbia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów i miast, historia i geografia, zwiedzanie, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Kolumbia.net.pl  >  Mapa i przewodnik: Kolumbia

Na wakacje: Kolumbia


Przewodnik turystyczny: Kolumbia
Zdjęcia Kolumbia
Kolumbia to kraj kontrastów! Wysokie Andy, zielona dżungla, gęste lasy, rwące rzeki. Znajdują się tutaj odludne tereny oraz hałaśliwe, zatłoczone miasta. Wielkie metropolie współistnieją z karaibską dziką przyrodą. Kolumbia to kraj, w którym nowoczesność wkomponowuje się w historię. Na niektórych terenach dominuje rolnictwo, na innych turystyka. Kraj słynie także,a może przede wszystkim z z pysznej kawy.

Klimat i pogoda w Kolumbii

pogoda: Bogota

16°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:75%
ciśnienie:1029 hPa
wiatr:90° 7 km/h
 • Wycieczki: Kolumbia


 • Przewodnik turystyczny: Kolumbia
 • Regiony


  • Kolumbia Zachodnia – to przepiękne wybrzeża Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego oraz wyspy. Idealne miejsce dla miłośników plażowania i sportów wodnych. Ten region oferuje także wiele pięknych, zabytkowych miejsc jak np. Cartagena de las Indias.
  • Kolumbia Wschodnia – to prawdziwe bogactwo przyrody. Zarówno Region Amazoński, jak i Orinoko posiadają wiele przepięknych parków narodowych pełnych różnorodnej fauny i flory.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Najważniejsze miasta: Bogotá, Medellín, Cali, Barranquilla, Cartagena,
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: kolumbijskie plantacje kawy, starówka Santa Cruz de Mompox, Narodowy Park Archeologiczny Tierradentro, Rezerwat Flamingów, zabytki Cartageny, Park Archeologiczny San Agustín, Park Narodowy Los Katíos, Rezerwat Malpelo,
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Karaibski, Region Andyjski.
 • Geografia i przyroda


 • To jedyny kraj Ameryki Południowej, którego wybrzeża rozpościerają się na dwa oceany. Graniczy z Wenezuelą, Brazylią, Peru, Panamą i Ekwadorem. Oprócz kontynentalnej jest tu także kilka wysepek m.in. San Andrés, Provincjana (na Morzu Karaibskim) czy Malpelo (na Oceanie Spokojnym). Najwyższy szczyt kraju to Cristóbal Colón, pokryty wiecznym śniegiem. Znajduje się w północnej części kraju, w masywie Sierra Nevada de Santa Marta i który mierzy 5775 m n.p.m. Niewiele niższy jest sąsiedni Simón Bolívar. Kolumbia znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, strefie, w której często występują trzęsienia ziemi, tsunami i erupcje wulkanów. Kraj można podzielić na pięć regionów: Karaibski, Pacyfiku, Andyjski, Orinoko, Amazoński i Wyspiarski. Kolumbia położona jest w strefie równikowej, a ukształtowanie terenu jest dość zróżnicowane: kordyliera Andów, lasy amazońskie, stepy, tropikalne równiny oraz krainy wiecznych śniegów. Można tu także wyróżnić kilka typów klimatu. Klimat ciepły, obejmuje 80% kraju, występuje na wysokościach poniżej 1000 m n.p.m. Tam najwyższe temperatury wynoszą 24°C. Klimat umiarkowany, występuje na 10% powierzchni kraju, na wysokościach od 1000 do 2000 m n.p.m. Temperatury wynoszą od 17 do 24°C. Klimat zimny (od 2000 do 3000 m n.p.m.) występuje na 8% powierzchni kraju i charakteryzują go temperatury od 12 do 17°C. Páramo występuje powyżej 3000 m n.p.m., temperatury są tam niższe niż 12°C.
  Kolumbia może poszczycić się ogromną taksonomią równikowej fauny i flory: w kraju jest 40-45 tysięcy gatunków roślin. To drugi taki kraj na świecie (po Brazylii). Do przyrodniczych symboli Kolumbii należy kondor andyjski, orchidea Cattleya trianae oraz palma woskowa z Quindio.
 • Historia


 • Pierwsi ludzie osiedlili się na ziemiach Kolumbii 20 tys. - 11 tys. lat p.n.e. Ze względu na swe położenie kraj stanowił swoisty korytarz pomiędzy ludami z Mezoameryki a ludami karaibskimi oraz tymi z Andów i Amazonii. W XVI w. dzisiejszą Kolumbię zamieszkiwało wiele różnych plemion: Arawakowie, Karaibowie, Czibcza-Muisca. Pierwszym europejczykiem był Alonso de Ojeda – pojawił się tu w 1499 r. Jedenaście lat później Hiszpanie założyli miasto Santa María la Antigua de Darrién. Kolejno powstała Santa Marta i Cartagena de los Indios. Od wybrzeża Hiszpanie powoli zaczęli docierać w głąb lądu, gdzie założyli Bogotę i Popayán. Początkowo Kolumbia należała do wicekrólestwa Peru. W 1717 r. wraz z Ekwadorem i Wenezuelą weszły w skład Królestwa Nowej Granady. Po ataku Francji na Hiszpanię w 1808 r. rozpoczyna się ruch niepodległościowy w Ameryce Łacińskiej. Po uzyskaniu niepodległości i wielu zmianach administracyjnych w 1885 r. utworzono Republikę Kolumbii. A konflikt pomiędzy konserwatystami a liberałami doprowadził do wybuchu Wojny 1000 dni. Trwała ona od 1899 do 1902 r., zginęło wtedy ponad 100 tys. Kolumbijczyków. Zwyciężyli konserwatyści (ich władza trwa do 1930 r). Początek XX w. to konflikt z USA, oderwanie się Panamy, zmuszenie prezydenta do opuszczenia stanowiska. W 1930 r. liberałowie dochody do władzy, dwa lata później wybucha wojna kolumbijsko-peruwiańska o dominację na Amazonią. Wojna kończy się po 2,5 roku status quo ante bellum. W obozie liberałów wybucha wewnętrzny konflikt i powoduje to ponowne przejęcie władzy przez konserwatystów. W 1948 r. zostaje zamordowany prezydent Jorge Eliécer Gaitán, co wywołuje okres zamieszek w stolicy zwany Bogotazo. Podczas zamieszek Bogota zostaje zdewastowana. Lata 80-te XX w. to pojawienie się partyzantów, gangów i karteli narkotykowych (najbardziej potężne to te z Cali i Medellín) oraz krwawe walki ugrupowań. Polityczna walka z narkotykami trwa i wciąż nie przynosi efektów. Kolumbia pozostaje krajem, z dużym odsetkiem porwań i morderstw oraz liderem w produkcji kokainy.
 • Sport i rekreacja


  • Kolumbia daje możliwość uprawiania przeróżnych sportów wodnych: żeglarstwo, pływanie, nurkowanie, snorkeling. 1600 km wybrzeża Morza Kariabskiego i 1300 km wybrzeża Oceanu Spokojnego zadowolą każdego.
  • Rzeki Kolumbii to idealne miejsce do uprawiania raftingu.
  • Dużą popularnością cieszą się loty paralotnią.
  • Kolumbia to idealne miejsce na wędrówki, wycieczki rowerowe czy konne.
  • Nie będą się tutaj nudzić miłośnicy golfa.
  • Zadowoleni będą zwolennicy ekoturystyki, turystyki historycznej etc.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – peso kolumbijskie (COP). Przy granicy z Ekwadorem można płacić dolarami amerykańskimi.
  • Wizy – do 90 dni pobyt bezwizowy, dla Polaków udających się do Kolumbii w celach naukowych czy nawiązania kontaktów handlowych, dla osób prowadzących kursy i szkolenia – do 30 dni. Później można odpłatnie przedłużyć pobyt. Charakter pobytu trzeba określać każdorazowo.
  • Czas – różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi 6 godzin zimą i 7 latem.
  • Przy wjeździe na lotnisko należy uiścić opłatę wjazdową. Koszt ponad 50 USD (może być równowartość w paso kolumbijskim)
  • Elektryczność i wtyczki – 110V, wtyczki typu amerykańskiego.
  • W Kolumbii najlepiej wypłacać pieniądze w bankomatach, by nie mieć przy sobie zbyt dużych sum.
  • Nie są honorowane polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Można korzystać z odpłatnych usług medycznych.
  • W Kolumbii ze względu na trwający konflikt wewnętrzny niektóre departamenty są kontrolowane przez siły zbrojne.
  • Chcąc podróżować po dżungli warto zainteresować się obowiązującymi szczepieniami.

Bogota - prognoza pogody, Kolumbia

-18000000
Aktualne warunki

Wtorek
16 sierpnia
Pochmurno
16°C
Pochmurno
opady:brak
zachmurzenie:75%
wilgotność:63%
widoczność:10 km
ciśnienie:1029 hPa
wiatr:90° 7 km/h
wsch. słońca:05:53
zach. słońca:18:09
Środa
17 sierpnia
Umiarkowane opady deszczu
min: 9°C    max: 19°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:18.3 mm
wiatr:145°  6 km/h
wsch. słońca:05:53
zach. słońca:18:08
Czwartek
18 sierpnia
Umiarkowane opady deszczu
min: 10°C    max: 18°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:10.3 mm
wiatr:125°  7 km/h
wsch. słońca:05:53
zach. słońca:18:08
Piątek
19 sierpnia
Umiarkowane opady deszczu
min: 10°C    max: 18°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:8.4 mm
wiatr:121°  6 km/h
wsch. słońca:05:52
zach. słońca:18:08
Sobota
20 sierpnia
Umiarkowane opady deszczu
min: 9°C    max: 18°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:8.5 mm
wiatr:131°  6 km/h
wsch. słońca:05:52
zach. słońca:18:07

Bogota - klimat w Kolumbii

Kolumbia - kiedy na wakacje?
 • Na wypoczynek w Kolumbii najlepsze są miesiące od stycznia do marca. Wysokie temperatury utrzymują się tu przez cały rok, ale w okresie zimowym jest mniejszy ruch turystyczny oraz nieco niższe ceny biletów.
 • Najcieplejsze miesiące, wg średnich temperatur dla całego kraju, to sierpień i wrzesień, kiedy średnia temperatura waha się od 8 °C do 22 °C. W przypadku regionu nizinnego średnia temperatura przez cały rok wynosi 24-28 °C, a wilgotność względna jest wysoka.
 • W regionie Bogoty najcieplejszy okres trwa od marca do maja, kiedy średnia temp. wynosi 14 °C, w Corozal temperatura powyżej 27 °C utrzymuje się niemal przez cały rok. W okolicy Rio Negro średnia temperatura utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały rok – 17 °C. Region El Banco, podobnie jak Bogota, najgorętszy jest od marca do maja – średnia temp. wynosi wtedy 29 °C, a w pozostałej części roku nie spada poniżej 27 °C.
 • Na zwiedzanie i wycieczki objazdowe można się wybrać o każdej porze roku. Trzeba być jednak przygotowanym na czasem trudne do zniesienia upały i wysoką wilgotność powietrza.
Kolumbia znajduje się w strefie klimatu równikowego (przez jej terytorium przebiega równik), w strefie międzyzwrotnikowej. Na półkuli północnej leży 90 % kraju. Ze względu na ukształtowanie powierzchni i duże zróżnicowanie wysokości wyróżnia się tu kilka pięter klimatycznych – gorące (do 1 000 m n.p.m., średnia temp. wynosi 24 °C, obejmuje 80 % powierzchni kraju), wilgotne (1 000-2 000 m n.p.m., średnia temp. 17-24 °C), chłodne (2 000-3 000 m n.p.m., średnia temp. 12-17 °C) i zimne (3 000-4 700 m n.p.m., średnia temp. 0-12 °C). W przypadku Andów Kolumbijskich wyróżniane jest dodatkowo piętro glacjalne (powyżej 4700 m n.p.m., strefa wiecznego śniegu). Ukształtowanie powierzchni wpływa także na ilość opadów. Najmniejsza roczna suma opadów cechuje Półwysep Guajira (do 500 mm, zdarzają się tu lata zupełnie bez opadów) oraz Nizinę Karaibską (1 500 mm). Największe opady występują na Nizinie Pacyficznej (5 500-10 000 mm rocznie). Dodatkowo można wyróżnić okresy wzmożonych opadów w poszczególnych regionach Kolumbii – na północ od równika pora deszczowa trwa od maja do listopada, a na południe od równika od grudnia do marca.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
6,7,8,8,8,8,8,7,7,8,8,7,18,18,19,18,18,17,17,17,18,18,18,18,12.0,12.5,13.5,13.0,13.0,12.5,12.5,12.0,12.5,13.0,13.0,12.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
654444444445
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
48,51,81,117,102,61,45,47,59,142,112,68,79,79,80,79,81,81,78,77,81,81,83,82
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
9101213151413131411710

Kolumbia wycieczki: oferty wczasów Kolumbia

Zdjęcia - Kolumbia

Kolumbia zdjęcie 1Kolumbia zdjęcie 2Kolumbia zdjęcie 3
Kolumbia zdjęcie 4Kolumbia zdjęcie 5Kolumbia zdjęcie 6
Kolumbia - więcej zdjęć

Hotele Kolumbia

Cumbialumbia  ***od 13827 zł

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne